Pravopis

12. prosince 2011 v 19:12 | MarijaKes
S pravopisem jsem zápasila na základce, pak na střední. Jakmile jsem opustila školní škamny, spadla ze mne veškerá obava z ypsilonů, netrápila jsem se zda napsat "s" nebo "z" , "mě" nebo "mně" a tak dále a tak dále. Safriš, teď jsem vedle, jak ta jedle. Spadla obava ze mně nebo se mne? Když něco padá s povrchu dolů, tak asi s, ale když tu obavu mám až v žaludku, tak spadla ze mne, tedy zevnitř. No mám v pravopisu guláš. Když tedy říkám, že jsem se tím netrápila, neznamená to, že bych se nesnažila psát pravopisně. V šuplíku pod počítačem mám stále takovou poučnou bichli
"Pravidla českého pravopisu" vydanou nakladatelstvím Akademie věd České republiky v Praze roku 1993, ale už se mi nepotí ruce, netřesu se strachy, zda projdu nebo ne. Ve wordu mi text opraví sám program, podtrhá mi to všechno, ani nevím proč, červeně a zeleně, v e-mailu také , tak proč se trápit. Ale odběhla jsem od těch pravidel, co mám v šuplíku.
Občas do nich nahlédnu, když mi na tom hodně záleží, ale jinak na forech a diskuz(s)ích, či chatu si docela rozumíme a tak pravopis již neřeším. Jsem ovšem alergická na dvojité vé všude tam, kde se má psát "v", "V" se pěkně dá nahradit písmenkem "f", což je také velmi moderní, leč já jsem ze staré školy, tak tohle nemusím. A kdy se píše velké písmeno a kdy malé, to je pro mne španělská vesnice v Česku.
Leč v jednom mám jasno. Kdy se píše nový rok a kdy Nový rok. Já si tak hraju na počítači s grafikou a vyrábím pro přátele obrázky. Jednou mi jedna paní do komentářů napsala, že se jí moje přání líbí, ale že bych se měla naučit česky, když něco zveřejňuji. Novoroční přání prý nemůže použít protože píšu všude ......do "n"ového roku......a to je špatně. Tak jsem té paní poslala přáníčko.
Veselého Silvestra,
pohodový Nový rok
a hodně zdraví, štěstí a lásky
v novém roce.
Na závěr ale musím říct, že je to ostuda, když neumím psát česky, ale utěšuje mě, že nejsem sama.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Denda Denda | 2. ledna 2012 v 23:21 | Reagovat

No...je to už sic pár desítek let co jsem opustila školní lavice, ale v podstatě i to malé "n" je přijatelné, pokud je myšlen  "nový" nadcházející rok jako celek (12 měsíců) a né jen "Nový rok"- 1.1. ( Velkými - významné dny a svátky). Takže bych si s tím příliš hlavu nelámala... :-D takže hodně štěstí po celý nový rok.. ;-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama

Přátelé, moje práce jsou převážně tvořené v programu Photofiltre Studio 9,
a proto i návody jsou pro tento program. Ale zjistila jsem, že stejně jej lze použít
pro program PhotoFiltre Studio 7, který výrobce uvolnil jako poslední free řadu (zdarma).
I PFS 7 pracuje s vrstvami a je velmi podobný, co se týče nástrojů, jako vyšší placené verze.
Doporučuji program PFS 7 stáhnout ZDE a najdete tam i češtinu do tohoto programu.
Program lze nainstalovat jak na Win XP, tak i na vyšší verze Windows, určitě na Win 7.
U Win XP se sám nainstaluje do složky Program Files u vyšších verzí Windows do složky Program Files (x86).
Čeština se neinstaluje, ale jen vkládá do složky s programem tam, kde jste si ho nainstalovali.
Přeji hodně radosti.